خاک،گیاه،عنصر

تحقیق وپژوهش پیرامون مبانی گیاهان دارویی و درمان بیماری هاواطلاعات جدید

اکلیل کوهی ، رزماری
گیاه رزماری از خانواده نعنایان می باشد . رزماری گیاهی پایا است و بسیار معطر می باشد . ساقه های این گیاه چوبی است و ارتفاع ان ۵۰ سانت الی یک متر است . این گیاه ارزشمند بصورت خودرو است و بیشتر در مناطق مدیترانه ای و خوش اب و هوا می روید . این گیاه دائما سبز است حتی در پاییز و زمستان . برگ های رزماری بصورت متقابل و باریک و نوک تیز روبروی هم قرار گرفته اند . اگر به دقت توجه کنید کرک های ریزی را روی برگ های کوچک ان می بینید . گل های رزماری ابی مایل به بنفش است که بسیار منظره زیبایی را به وجود می اورد .

قسمت های مورد استفاده از این گیاه برگ ها و سر شاخه های هوایی ان است .

ترکیبات شیمیایی کلیدی که در رزماری وجود دارد مثل : کامفن . کامفر . سینئول . فلاونوئید ها . تانن ها . اسید رزمارینیک . رزماریسین و ....

خواص درمانی :

 مصرف داخلی : در اختلالات هضمی و برای بهبود عملکرد صفرا و کبد بکار می رود برای رفع نفخ و کرامپ های خفیف گوارش موثر است . رزماری جهت برطرف کردن اسپاسم های عضلانی هم بکار میرود . خواص معجزه گر رزماری بر بیماری های قند و چربی هم موثر واقع میشود .

مصارف خارجی : بعنوان یک درمان کمکی در شرایط روماتیسمی استفاده می شود . پماد ان در رفع اختلالات گردش خون و تسریع التیام زخم بکار می رود .

محلول عصاره رزماری برای جلوگیری از ریزش مو موثر است .

موارد مصرفی در گیاه رزماری : دم کرده - عصاره روان - افزودنی حمام - پماد - کوبیده و خمیر گیاه

امروزه از اسانس رزماری در صنایع غذایی هم استفاده میشود .

برای کاشت گیاه رزماری قلمه ان را در خزانه بکارید. ان را بصورت خطی یا فارو کاشته و هر ۱۰ روز یکبار اب بدهید . خاک مناسب برای کاشت خاک لومی شنی است که اگر مقداری مواد مغذی مثل فسفات و اوره به ان اضافه کنید خواص دارویی روزماری را دو چندان می کنید . زمان برداشت محصول از مرداد تا اوایل پاییز است . درجه حرارت خشک کردن رزماری ۳۵ تا ۴۰ درجه است .

عزیزان می توانند این گیاه را به روشی که اعلام کردم در گلدان های مناسب درمحل زندگی خود کاشته و از بوی مطبوع رزماری لذت برده و گیاه دارویی با ارزشی را پرورش دهند .

با ارزوی توفیق و سلامت . نانسی 

 

[ پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۳ ] [ 9:53 ] [ انسیه (نانسی) نقیب زاده ]

[ ]