خاک،گیاه،عنصر

تحقیق وپژوهش پیرامون مبانی گیاهان دارویی و درمان بیماری هاواطلاعات جدید

روش های ساده در کاشت گیاهان دارویی

روش ساده  برای کشت در ابتدا زمین رااماده میکنیم و بستر را از هر گونه علف های هرز پاک می نمائیم و ان را فرم می دهیم فرم زمین می تواند به دلخواه شما باشد . اما ترکیب های اصلی در فرم کاشت باید  بصورت جوی وپشته - شیاری - درون جوی و مسطح باشد .

در زمینی که به شکل جوی و پشته درست می کنند برای گیاهانی مثل کدوی طبی ، گل همیشه بهار و... مناسب است . اگر می خواهید گیاه در زمین شیاری بکارید این مدل کاشت مناسب گیاهانی مثل: آویشن - ملیس - نعنا فلفلی - سنبل الطیب - مریم گلی - روزماری - رازیانه - بابونه مجارستانی - لاواند - هوفاریقون  - گاو زبان - بابونه رومی - زوفا و...    و در زمین مسطح هم غالبا گیاهانی مثل : بابونه المانی - گاوزبان - نعنا - کاسنی - زیره سیاه - بومادران و ... مناسب رشد می کنند .

تجمع خاک که شامل خاک رس ، سیلیست و شن باشد بافت خاک مناسب گویند و هر چقدر درصد این مواد در خاک متغایر باشد روی خواص گیاه تاثیر عمده ای دارد . اگر به صورت مساوی از رس - سیلیست وشن استفاده شود گیاه دارویی رشد مناسب تری خواهد داشت .

در کشت گلخانه ای خاک لوم سیلتی - لوم رس و خاک های آلی پوسیده بهترین محل رشد گیاهان هستند .

چند راهنمایی برای کاشت گیاه دارویی متداول و شناخته شده :

سنبل الطیب : در خاک غنی لومی با رطوبت کافی رشد می کند .

کاسنی :خاک غنی از مواد با خاک رس کم مناسب ترین خاک است .

نعنا فلفلی: خاک لومی شنی برای رشد ان مناسب است .

مریم گلی : خاک با بافت متوسط که دارای مقدار کمی بافت کلسیمی باشد .بسیار مناسب است .

بابونه آلمانی :خاک غنی و سنگین برای رشد این گیاه مناسب است .

همیشه بهار : خاک سبک بهترین خاک برای کشت این گل است .در خاک سنگین جواب نمی دهد .

رازیانه : خاک عمیق و حاصلخیز لومی رسی هوموس با زهکشی مناسب بسیار جواب می دهد .

انیسون: در خاک شنی و رسی رشد مناسبی دارد .

و........................................

گیاهان دارویی با توجه به موقعیت شیمیایی خاک عکس العمل های متفاوتی را نشان می دهند .

در خاک سه پارامتر مهم وجود دارد خاک یا اسیدی است یا خنثی و یا قلیایی می باشد . خاک خنثی برای رشد گیاهان دارویی مناسب تر هستند . خاک های لومی و شنی بیشتر برای استفاده های کاربردی در گلخانه ها و کاشت شخصی مورد استفاده قرار می گیرد . امروزه در دنیا برای سرعت بخشیدن در تولید یک سری از گیاهان دارویی مهم که در صنعت جای ویژه ای دارد از رشد سلولی و باز کردن حلقه و افزودن اتم های کربن به بعضی از گیاهان برای تسریع بخشیدن در تولید انها استفاده می شود .

در جامعه امروزی یکسری گیاهان دارویی که بصورت روزمره استفاده میشود و هیچگونه مشکلی ندارد ، با توجه به اصول دقیق و مطالعه کامل و جامع می توانیم برخی از گیاهان دارویی را کاشته و به استفاده برسانیم . که البته خود جای احتیاط لازم در این مورد را دارد . مثل :بابونه - رزماری و... اما یک سری از گیاهان دارویی دارای ساختار پیچیده ای هستند که مواد شیمیایی انان توسط سلولهای خاص تولید و آزاد می شود مثل : گلایکوزیدها قلب دیجیتالی در سلولها ی برگ وکوئنین و گوانین در تنه درخت سینکونا و آلکالوئید تروپین ها در ریشه های سولاناسه ها سنتز شده و در برگ آنها موجود است .

پس می توانیم نتیجه  بگیرم که کاشت، داشت ،برداشت هر گونه گیاه دارویی در هر شرایطی امکان پذیر نمی باشد . اما با بالا بردن سطح اطلاعات عمومی در این زمینه می توانیم موارد هر چند کوچک را خودمان به درست اورده و به سلامت تهیه ان و درست مصرف کردن ان واقف باشیم .

                                                              با ارزوی سلامت برای شما عزیزانم   

[ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۹ ] [ 15:40 ] [ انسیه (نانسی) نقیب زاده ]

[ ]

برای عزیزانم
عزیزان این وبلاگ رو تازه باز کردم یه وب سایت تخصصی هم دارم که مطالب خاص رو در اونجا میزارم . نیت من از باز کزدن این وب بیان مطالب به زبان ساده و به دور از هر گونه افعال و کلمه های قلمبه و غیر قابل درک است . در کشور ما استفاده از کلمه های سنگین جایگزین مطالب روان و شیوا شده است هر چه مطالب سخت تر باشد درک آن کمتر است اما میزان سواد را نمی رساند پس چرا ساده تر به هم نزدیک نشویم .

با احترام فراوان برای خوانندگان این وب به اطلاع عزیزان میرسانم که فعلا در ابتدای این راه هستم قصد دارم که مطالب مبانی گیاهان دارویی و درمان بیماری ها را با شرحی کاملا مفید و جامع به زبان ساده که در هر جایی کاربرد داشته باشد همراه با عکس انها در وب قرار دهم . حمایت شما موجب دلگرمی من میشود . در ضمن هر گونه سوالی در این زمینه داشته باشید به خوانندگان عزیز جواب می دهم

                                                                          دعای شما با من - نانسی

 

[ یکشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ ] [ 12:44 ] [ انسیه (نانسی) نقیب زاده ]

[ ]

درمان طبیعی

در دنیای امروز مردم چنان عادت کردنده اندکه با احساس کوچک ترین ناراحتی به سراغ پزشک می روند . اما بر هر فردی واجب است که کتابهایی در مورد طب و بهداشت مطالعه کند تا بتواند با روش های صحیح و مناسب به درمان طبیعی بپردازد . آیا می دانید درمان طبیعی که بیشتر مردم با ان اشنا هستند کدامند ؟

۱- پیش گیری

۲ - درمان

در جنبه پبش گیری هرف اصلی تقویت بدن در برابر بیماری ها است و در جنبه درمان باید به وسیله عوامل طبیعی مثل:آب - آفتاب - هوا استفاده از میوه و سبزیجات وگیاهان دارویی به درمان پرداخت . متاسفانه ما انسانها به دنبال پرهیز در هنگام بیماری نیستیم و هرآنچه که دم دستمان می آید یا میخوریم یا استفاده می کنیم .

اما حیوانات اینگونه نیستند انها از روی غریزه خود می توانند تشخیص دهند که باید در هنگام بیماری چه کار کنند .

خوشبختانه گیاهان دارویی زیادی برای انواع بیماری ها یافت می شود .بیماری های زیادی از قبیل :فشار خون ، ناراحتی قلبی و عروقی ، سنگ مثانه و کلیه ، قند ، سرطان و غیره وجود دارد . ما می توانیم از مواد طبیعی تری مثل: انواع حمام آفتاب ، آب سرد و گرم ، بخار،لجن و غیره استفاده نمائیم .

پرخوری یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن چاقی است و پرخوری در هنگام پیری باعث به وجود آمدن پیری زود رس می شود . بنابراین چیزی که بشر به آن احتیاج دارد سلامت جسم و روح است . بنابراین حفظ سلامت  جسم و روح در اولویت قرار دارد . بکارگیری جسم سالم فکر سالم را به ارمغان می آورد .

چنانچه شنیده اید عقل سالم در بدن سالم است .

 

                                                 تقدیم به عزیزانم -  نانسی

[ یکشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ ] [ 11:4 ] [ انسیه (نانسی) نقیب زاده ]

[ ]

طب سنتی ، طب نوین
گاهی ما از خودمان سوال می کنیم که آیا طب سنتی بهتره یا طب نوین ؟ و کدام یک از این طب ها در درمان بیماری ها بهتر بوده است . و آیا دانش و علم جدید در طب نوین در درمان بیماری ها موثر تر و بهتر بوده است . یا به فکر طب سنتی باشیم که تقریبا بدون عارضه تا امروز توانسته است برای درمان بیماری ها خود را مطرح کند . در هر دو صورت طب سنتی و طب نوین هر دو توانسته اند خود را در درمان بیمار ها در جایگا ه ها ی مختلف مطرح کنند . همچنین طب سنتی و طب نوین هر کدام طرفداران خاص خودشان را دارند.

از قدیم در میان مردم ایران استفاده از طب سنتی رایج بوده است . گر چه امروزه کم رنگ شده است ولی کماکان عد ه ای به دنبال استفاده از گیاهان دارویی می باشند . ممکن است که استفاده از گیاهان دارویی در طب سنتی و در پیوست با طب نوین برای شما عزیزان سوالاتی را مطرح کرده باشد ،سعی می شود مطالبی که برای همگان جای سوال دارد را در این بخش مطرح کنیم .

امروزه جایگاه گیاهان دارویی در طب نوین در کجا قرار دارد ؟ امروزه به علت عوارض جانبی و پیامد های منفی که برخی دارو های شیمیایی روی سیستم بدن به وجود می آورند و خطرات عوارض انها و بالا بودن روشهای درمان مثل جراحی و غیره پیش رفت جدی به سمت روشهای درمانی سنتی شده است . تا انجا که محققین اروپایی اعلام کردند بیشتر فرآورده های دارویی در کشور های پیشرفته گیاهی بوده است . کشور سوئد امتیاز بالاتری نسبت به کشور های دیگر دارد .

محققین اعلام کردند که اثرات دارو های گیاهی مثل آلوئه ورا(صبرزرد) در درمان التهابات پوستی موثر تر است و یا گیاه سدر از کرم های کورتون قوی تر می باشد .

در مورد نحوه برخورد کشور های پیشرفته با گیاهان دارویی می توانم اعلام کنیم که دیدگاه آنها به این سمت روبه توسعه است . به آن علت که گیاهان دارویی ارزان هستند و به راحتی می توان آنها را تهیه کرد و حتی عوارض جانبی کمتری هم دارند .گیاهانی که برای یک درمان به کار می روند به علت اثربخشی مثبت در بدن سازگاری بادیگر قسمت های بدن ایجاد می کند و درمان را توسعه می دهد و اگر در خوردن گیاهان دارویی تغییری در ساعات آن صورت گیرد اثرات جانبی خطر ناکی ندارد و حتی گیاهان دارویی تازه در طول مدت ها ی طولانی اثرات و خواص خود را از دست نمی دهند مثل دارو های شیمیای نیستند که بعد از مدتی اثرات مضر خود را بر بدن نشان می دهند که این جای تحقیق و حل و فصل را ایجاد می کند . از آنجایی که در ساختن دارو های شیمیایی پایه اصلی اکثر دارو هارا از ترکیبات گیاهی استفاده می کنند پس می توان امید وار بود که مشکل عوارض خاص و سنگین دارو های شیمیای را تا حدودی حل و فصل نموده اند .

اما نباید با تعصب در مورد گیاهان دارویی صحبت شود از آنجایی که برخی از گیاهان دارویی هم دارایی عوارض هستند و برخی از آنها سمی هستند و جنبه درمانی دارند و استفاده از این نوع گیاهان در نسخه های پزشکی باید با احتیاط کامل انجام شود . فعلا خبری از عوارض گیاهان دارویی بر روی سیستم های اصلی بدن مثل : کبد،مغز،قلب،ریه و غیره گزارش نشده است .

باید توجه داشته باشیم که گیاهان خاص را اکثر مردم نمی شناسند ،اما گیاهان متعارف در نزد مردم بسیار جا افتاده و قابل قبول می باشد . اما توصیه می شود در مورد مصرف گیاهان دارویی قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمائید . چون گاهی شاهد آن بوده ایم که با مصرف گیاهان دارویی بی ضرر اثرات منفی روی سیستم بدن بر جای گذاشته است که به نکات خاصی اشاره میکنیم از جمله :

برخی از عطاران و فعالان در زمینه گیاهان دارویی اطلاعات دقیق و صحیحی برای تجویز گیاه دارویی برای بیماری خاصی را ندارند پس ممکن است تجویز به صورت اشتباه صورت گیرد و یا به علت گذشتن تاریخ مصرف گیاهان دارویی است به این نکته باید خیلی توجه شود که گیاهان دارویی هم تاریخ مصرف خاص خود را دارند از لحاظ رنگ - بو - طعم و غیره باید توجه کافی به آنها نمود . برخی از بیماران اطلاعات کافی و روش صحیح تهیه یک گیاه را برای استفاده ندارند وبرخی هم نمی دانند مدت زمان لازم و میزان مصرف را به علت بی حوصلگی و یا بی دقتی در تهیه دارو است و به موقع استفاده آن بسیار مهم است .

علت دیگر اثرات منفی گیاهلان دارویی به علت خوب پرورش نیافتن گیاه دارویی از لحاظ نور آفتاب - خاک -آب -کود و غیره است . بیشتر پزشکان از خواص گیاهان دارویی مطلع هستند اما متاسفانه به صورت جدی ازآن در درمان بیماری ها استفاده نمی کنند . به علت فقدان اطلاع رسانی ،نبودن برنامه ریزی صحیح و حتی آموزش صحیح این علم که از دانشمندان شهیری مثل ابوعلی سینا و ذکریای رازی و دیگر دانشمندان به ما رسیده است ولی در زنده کردن تفکرات علمی آنها هیچ گامی برداشته نشده است .

به امید روزی که شاهد ارتقای سطح علمی و بهداشتی و تندرستی مردم عزیز کشورمان باشیم

با آرزوی سلامت برای تمام مردم ایران

                                                                                         نانسی

 

[ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۲ ] [ 15:51 ] [ انسیه (نانسی) نقیب زاده ]

[ ]

پیشینه گیاهان
گیاهان بخش بسیار بزرگ از کره زمین و اطراف ما انسانها را فرا گرفته است .

بنابراین گیاهان درمرحله نخست برای رفع گرسنگی و بیماری ها و مشکلات انسانها انتخاب اول بوده است .

استفاده از گیاهان دارویی به قدمت عمر انسانها بر می گردد . امراض و مشکلات فیزیکی انسانها با پیدایش بشر متولد شده است .

با توحه به اوراق پاپیروس متعلق به قرن ۱۶ قبل از میلاد به این نتیحه می رسیم که مصریان باستان نخستین ملتی بودند که از گیاهان دارویی استفاده کردند . طبق مدارک به جا مانده از قرن ۸ - ۱۰ میلادی دانشمندان شهیر ایرانی مثل :ابوعلی سینا ، رازی و... پیشرفت های زیادی در مورد علوم گیاهان داشته اند که همچنان این دانشمندان و تحقیقات انها مایع مباهات ایرانیان می باشد .

با گذشت زمان نحوه استفاده و مصرف و ترکیب گیاهان دارویی تا حدود زیادی برای انسانها مشخص شده است . با افزایش مصرف گیاهان دارویی و مشکلات پیرامون ان در طبیعت تلاشهای زیادی از گذشته تا به حال برای بهینه سازی گیاه و تولید ان و مصرف درست ان به عمل امده است . که اطلاعات تقریبا ۸۰ ٪ از گیاهان دارویی از گذشته تا به حال به دست ما رسیده است ، اما استفاده صحیح از گیاهان دارویی با داشتن اطلاعات دقیق و علمی امکان پذیر است . ولی متاسفانه بر اثر مرور زمان و به علت دخالت افراد نا اگاه و سود جو و مرتبت کردن ان با افسانه ها و مطالب غیر واقعی به انها جنبه خرافی داده اند ، که همچنین مطالب غیر واقعی به این رشته اضافه کرده اند که باید این مشکل را حل نمائیم و این کار احتیاج به افراد متخصص و صاحب نظر دارد تا نتیجه سودمندی داشته باشد .

از طرفی بعضی از گیاهان دارویی عوارض و اثرات نا خواسته ای در بدن دارند به همین جهت شناخت خواص دارویی و سمی گیاهان و بررسی دقیق ترکیبات و مواد موثره ان در این رشته بسیار بسیار مهم است .در حال حاضر اکثر دارو های موجود در بازار دارای منشاء گیاهی می باشند .

پیشرفت سریع علوم از یک طرف و مسائل اقتصادی امروزه از طرف دیگر  مصرف گیاهان دارویی را مانند قبل پا بر جا نگذاشته است . دارو های شیمایی و سنتزی در بسیاری موارد جایگزین گیاهان شده اند .تجربه چند دهه اخیر نشان میدهد که دارو های شیمیایی با تمام کار امدی های که دارد اثرات نا مطلوب و نا گواری روی سیستم بدن ایجاد می کند ، اما این نکته را نباید فراموش کنیم که کمتر ماده خالصی را می بینیم که دارایی اثرات سوء نباشد . به همین علت امروزه استفاده از گیاهان دارویی کم کم مورد توجه مردم قرار گرفته است .

با گسترش علم شیمی و توسعه امکانات و تکنیکهای پیشرفته محققین بهتر و راحت تر می توانند به بررسی دقیق گیاهان دارویی و ترکیبات و خواص انها دست پیدا کنند در این رابطه به توفیقات زیادی رسیده اند . امروزه می توانیم با کمک علم شیمی و فارماگنوزی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی را استخراج کنیم و حتی با توجه به تکنیک های پیشرفته امروزی فرمول ساختمان گیاهان را تعیین کنیم و ماده موثره برای درمان بیماری ها را کشف نمائیم . امروزه صنعت دانشگاه و علوم بهداشتی با گیاهان دارویی ارتباط زیادی دارند مثلا: رشته های کشاورزی ، شیمی ، غذایی ، چاشنی ، مشروب سازی ، دارو سازی ، آرایشی و معطر ، روغن سازی ، واکس سازی ، ادویه جات ، عصاره ها و غیره می تواند با این رشته در ارتباط می باشد . برای اینکه یک گیاه به صورت خاص مورد استفاده قرار بگیرد از اندام های مثل ریشه ها - ریزوم ها - غد ه ها - برگها - ساقه ها - تنه ها - چوب - گل ها و بذر ان برای تولید صمغ ها - رزین ها - روغن ها و غیره استفاده می گردد .

تا حدودی گرایش به گیاهان دارویی به علت اثرات درمانی و بی ضرر بودن انها مشخص گردیده است .

سرزمین پهناور ایران به علت موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع اب و هوای امان رشد گونه های بسیار زیادی از گیاهان دارویی را فراهم کرده است . که این امکان را به متخصصین ما میدهد که به دنبال منابع گیاهی راه را برای استفاده مثبت از گیاهان دارویی در ایران باز کنند .

با ارزوی سلامت و توفیق برای تمام عزیزان

[ سه شنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۱ ] [ 14:4 ] [ انسیه (نانسی) نقیب زاده ]

[ ]

خاک

تفکرات ما پیرامون مسائل مختلف فقط شامل خود قضیه ای که به آن فکر میکنیم نیست . مطالبی که در آن دقت میکنیم و قرار است که پیرامون هر عنوانی به آن جان تازه ای بدهیم باید ریشه ای داشته باشد . در مورد عنصر خاک که با ارزش ترین های زندگی آدمی است مطالب فراوان است ، اما در اینجا در مورد خاک وجود آدمی صحبت نمی کنیم بلکه در مورد خاک حاصلخیز کشاورزی بحث میکنیم .

در مورد خاک بخشی را که در اختیار شما قرار می دهم و امیدوارم به آن توجه کرده و برپایه آن بتوانیم به جزئیات این ماده ارزشمند پی برده و با روش صحیح و الگوی مناسب بهترین استفاده را از خاک بکنیم .

خاک مخلوط بسیار پیچیده ای از مواد معدنی و موجودات زنده و مواد آلی است . خاک دائما در حال تغییر قرار دارد ، مهمترین خاصیت خاک این است که زنده است . خاک موجودات زنده را پرورش می دهد .مثال بارز آن خود گیاهان است . اگر اقرار نکرده باشم می توان گفت که خاک پوست زمین است که زمین بدون این پوست میمیرد .

در تصورات هر کس خاک را به شکلی می بیند اما خاک بر اساس استفاده ای که از آن میشود برای هر کس معنا پیدا میکند ،مثلا برای مهندس کشاورزی خاک منبع تولید محصول است .

علوم های مثل شیمی ،فیزیک و بیولوژی در مطاله خاک به کار می رود .

خاک تنها نیست اگر از دریچه بیولوژی خاک را مطاله کنیم می بینیم که خاستگاه موجودات زنده است مثل تعداد زیادی باکتری - قارچ ها - کرم ها - حشرات - پستانداران و جوندگان کوچک که در خاک زندگی می کنند .بسیاری از این موجودات کوچک به حاصلخیزی خاک کمک می کنند و جالب است بدانید که هر دو تاثیر و همکاری متقابلی برای بقای هم دارند .

تحقیقات پیرامون خاک نشان میدهد که مقداری آب در خاک وجود دارد  تفاوت خاک ها در مقدار مواد آلی آنها مثل ازت و کربن است از آنجایی که نیتروژن هوا برای گیاهان قابل استفاده نیست امادر خاک نیتروژن لازم برای رشد گیاهان وجود دارد .هر چه دانه های خاک ریز تر باشد غالبا فنی تر و از لحاظ کشاورزی مناسب تر است .بهترین اهمیت مواد آلی در مزارع به علت ذرات متراکم در خاک است که امکان نگهداری بالای آب را در خاک ایجاد میکند . خاک های رسی - سیلتی - اسکلتی (شنی وقلوه سنگ )- ماسه -لومی - پیت ماس و غیره برای کاشت مناسب است . بهترین خاک ها برای استفاده در گلدان های خانگی خاک های لومی - لومی رسی - رسی - پیت ماس و غیره است .

از دیگر عواملی که در خاک باید به آن توجه کرد عوامل فرسایش خاک - شیب زمین - پوشش زمین و ماهیت خاک و آب وباد وندانستن روش صحیح استفاده از خاک و غیره است . وسعت اطلاعات در مورد خاک آنقدر زیاد است که در این چند خط نمی گنجد از خوانندگان عزیز تقاضا میشود همین چند خط را به عنوان پیش درآمد بپذیرند . در پایان یادی میکنم از استاد ارجمند جناب آقای دکتر محمد بای بوردی که با نظرات خود من را آگاه می کنند .

                                                                                     تقدیم به همه دوستان - نانسی

[ یکشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ ] [ 11:34 ] [ انسیه (نانسی) نقیب زاده ]

[ ]